Rugsėjo 6 d. Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje vyko renginys, skirtas visiems, kurie neabejingi Europai ir jos ateičiai – čia visuomenei buvo pristatytas naujos kartos centras Europe Direct Marijampolė. Buvo surengta diskusija “Atvira Europa”, vyko forumo teatro “4 Rooms” pasirodymas. Vakare Poezijos parke surengtas interaktyvus kultūrinis performansas “Tautų dienos”, kuriame Lietuvoje gyvenantys studentai iš Nigerijos supažindino marijampoliečius bei miesto svečius su savo šalies kultūra, muzika ir valgiais.

Renginyje bibliotekoje naujos kartos Europe Direct centrą Marijampolėje pristatė jo vadovė Vaida Burbienė. Ji priminė, kad centro ištakos siekia 2000 metus, kai tuometis Europos komitetas prie LRV, imdamas pavyzdį iš Suomijos, ėmėsi steigti Europos informacijos centrus bibliotekose. Taip ir Marijampolėje 2000 gruodį buvo atidarytas toks centras, kuris po kelerių metų, visoje Europos Sąjungoje ėmus steigti Europe Direct tinklą, prie jo prisijungė.

 

– Nuo 2021 m. gegužės mėnesio startavome kaip naujos kartos Europe Direct tinklas. Jį sudaro 9 centrai įvairiuose Lietuvos miestuose (Klaipėda, Kaunas, Telšiai, Tauragė, Panevėžys, Utena, Visaginas, Šiauliai, Marijampolė). Europe Direct centrai – tai Europos Komisijos ir Europos Parlamento partneriai, padedantys priartinti Europą arčiau piliečių. Visa Europe Direct veikla joje dalyvaujantiems piliečiams yra nemokama,- teigė centro vadovė.

Po Marijampolės savivaldybės mero Povilo Isodos sveikinimo žodžio vyko diskusija “Atvira Europa”, kurioje mintimis apie ES aktualius klausimus dalijosi Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Politikos analizės ir apžvalgos grupės vadovė Laimutė Pilukaitė, Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro viešosios politikos analitikas Martinas Žaltauskas ir Visuomenės ir Verslo plėtros instituto direktorius Vladas Polevičius. Diskusiją moderavo regionų politikos ekspertas, projekto “Būkim pažįstami” renginių vadovas Ričardas Diržys.

-Jūsų Europe Direct centras dirba puikiai, per visus tuos metus surengta labai daug puikių renginių,- sakė L.Pilukaitė. Ji analizavo šių dienų aktualiją – nelegalių migrantų Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje problemą. – Lietuva šioje situacijoje nėra palikta viena – dabar čia turime 140 darbuotojų iš Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros Frontex, kuriems darbo netrūksta.

V.Polevičius teigė, kad iki šios migrantų krizės Marijampolėje neturėta nė vieno nelegalaus migranto, buvo galima, reikalui esant, juos priimti, bet jų tiesiog nebuvo. Užsieniečius Sūduvos sostinėje, pasak V.Polevičiaus, buvo galima nesunkiai pažinti – tai arba sportininkai, arba kariškiai, arba atvykę savanoriai. – Mes ruošėme namų darbus, skatinome į Marijampolę atvykti savanorius ilgalaikei savanorystei – ir sulaukėme žmonių iš Azerbaidžano, Sakartvelo, Turkijos, kitų šalių.

M.Žaltauskas teigė, kad daug žmonių, nors keliaudami ir noriai susipažįsta su kitataučiais, tačiau jų kaimynystės savo namuose prisibijo. O baimė dažniausiai kyla iš nežinojimo, bet padėtis keičiasi, didėja integracija, lietuviai daug keliauja.  Nesusipratimai kyla, kai susipina legali ir nelegali migracija. tad gerąsias patirtis reikia kuo plačiau skleisti ir būti atviriems.

Diskusiją apibendrino moderatorius R.Diržys: – Mes visi saugome savo namus, bet kai pas mus ateina kažkas, ką pažįstame – durų nerakiname, o kai prie jų pasirodo tie, kurių nekvietėme – elgiamės atsargiau. Stenkimės būti ne tolerantiškais, nes tai – viso labo pakanta, o išties atvirais kitokiems.

Po diskusijos forumo tetaro trupė “4 Rooms” pristatė pasirodymą, į kurį įtraukė ir susitikimo dalyvius. Trys aktoriai suvaidino situaciją, kai Marijampolėje butą nori išsinuomoti šeima iš Libijos. Vaidinimo metu netrūko gerų emocijų ir juoko, nes aktoriai, išklausę žiūrovų pasiūlymus, čia pat juos įgyvendino.

Vakare Poezijos parke uždegančius Afrikos ritmus marijampoliečiams dovanojo grupė “African natives” ir kolektyvas “Afrikos būgnai” iš Vilniaus. Tai buvo Europe Direct Marijampolė priimančiosios organizacijos Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro vykdomo projekto “Būkim pažįstami” dalis. Šis projektas Lietuvos gyventojams pristato ES nepriklausančių šalių kultūras.