ES planuoja įteisinti universalų mobiliųjų telefonų ir kitų renginių kroviklį, kuris pasitarnautų žmonėms ir sumažintų elektroninių atliekų kiekį.

Skaitykite, ką tiesioginės „Facebook“ transliacijos metu apie universalų mobiliųjų telefonų kroviklį kalbėjo EP Vartotojų apsaugos komiteto pirmininkė Anna Cavazzini.

Universalaus mobiliųjų telefono kroviklio pasiūlymas

„Europos Parlamentas jau dešimt metų siekia įteisinti vienodą kroviklio standartą, kad mums nebereikėtų daugybės skirtingų laidų, bet užtektų vieno“, – kalbėjo ji. Europos Komisija bandė paraginti įmones pasirašant savanoriškus sutikimus, tačiau tai suveikė tik iš dalies – ne visos įmonės sutiko. Dėl šios priežasties Komisija pasiūlė teisės aktus vienam bendram kroviklių standartui.

Ką tai reiškia vartotojams?

Pasiūlymą sudaro dvi dalys: pirmoji yra bendras laidų ir prietaisų standartas, reiškiantis, kad vartotojai galėtų įkrauti skirtingus įrenginius su tuo pačiu laidu.

Antroji dalis yra „atskyrimas“: „Jeigu perku naują įrenginį, kartu su juo visada gaunu naują laidą“, – sakė Cavazzini. „Ateityje, mobilieji telefonai ir kiti įrenginiai nebebus parduodami kartu su laidais ir tai sumažins elektronikos atliekų kiekį“, – kalbėjo ji.

Kada galime tikėtis universalaus įrenginių kroviklio ES?

Tikimasi, kad teisės aktai įsigaliotų 2024 m. Anna Cavazzini viliasi, kad ik 2022 m. Parlamentas užbaigs pasiūlymą ir pasieks susitarimą su ministrų Taryba. Tuomet šalys turėtų du metus įgyvendinti naujus teisės aktus.

Parlamento idėjos

Nors oficialiai pasiūlymas Parlamente dar nėra pradėtas ruošti, kai kurie EP nariai jau paragino į jį įtraukti visus įrenginius. „Komisijos pasiūlyme yra įtraukta daug įrenginių, tačiau, pavyzdžiui, jame nėra įtrauktos elektroninės skaityklės“, – sakė Cavazzini. Kiti EP nariai teigė, kad šie teisės aktai turi būti pritaikyti ateičiai, atsižvelgiant ir į belaidį įkrovimą.

Ar tai trukdys inovacijoms?

Anot EP narės, įmonės dažnai argumentuoja, kad šie teisės aktai galėtų slopinti inovacijas. „Aš taip nemanau“, – sakė ji. „Pasiūlyme nurodoma, kad jeigu atsiras naujas standartas, kuris bus geresnis už dabartinę USB-C jungtį, mes galime prie to pritaikyti taisykles“.

Elektroninių atliekų mažinimas

Dažniausiai minimas skaičius, kiek elektroninų atliekų bus galima sumažinti, yra maždaug 1000 tonų per metus. „Elektroninės atliekos yra greičiausiai augančios atliekos ES. Jeigu norime įgyvendinti Žaliąjį susitarimą, turime mažinti atliekų kiekį kur tik galime“, – kalbėjo Anna Cavazzini.

Istorija

Po dešimtmečio EP pastangų, Komisija 2021 m. rugsėjo mėnesį pateikė pasiūlymą dėl universalių kroviklių. Pagal pasiūlymą, USB-C jungtis būtų padaryta standartine visiems išmaniesiems telefonams, planšetiniams kompiuteriams, fotoaparatams, ausinėms, nešiojamoms kolonėlėms ir rankinėms vaizdo žaidimų konsolėms.